Şemsiye Kumaşı Özellikleri

Şemsiye Kumaşı Özellikleri

Şemsiyelerde kullanılan kumaşlardan yerli üretim olanlar polyester iplikten üretilir. İthal olan şemsiye kumaşları ise pamuklu akrilik ve olefin kumaşlardır. Özellikle dış mekânlarda kullanıma uygun olan bu dayanıklı kumaşlar bahçe, havuz ve restoran şemsiyelerinin yapımında kullanılır. Pamuklu şemsiye kumaşları güneş ışınlarını engeller ve serinlik sağlarlar. Polyester ve sentetik içerikli solmayan şemsiye kumaşları da su geçirmezlik özelliğine sahiptirler. Solma ya da çürüme problemlerini engelleyen ve uzun yıllar kullanıma olanak sağlayan şemsiye kumaşlarının renk haslığı oldukça yüksektir. Şemsiye kumaşı özellikleri, şemsiye fiyatları ve kullanım ömürlerinin de belirleyici olmaktadır.

Şemsiye Kumaşı Özellikleri – Şemsiye Kumaşı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şemsiye kumaşı özellikleri, şemsiyelerin kullanım sürelerinde ve fiyatlandırmalarında belirleyici rol oynamaktadır. Şemsiye kumaşı seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca önemli noktalar kullanım alanı, renk ve dayanıklılıktır. Kullanılan ham maddeye göre farklılık gösteren kumaşlardan pamuklu olanlar, polyester iplikten üretilenlere göre daha dayanıklıdır. Polyester iplikli kumaşların renk haslıkları düşüktür ve yoğun güneş ışığı altında renklerini koruyamayabilirler. Bu yüzden fiyat açısından daha uygun olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilen bu kumaşların genellikle krem ve bej renkleri tavsiye edilir. Pamuklu olan kumaşların ise renk haslıkları oldukça yüksektir ve uzun yıllar çürüme, yıpranma olmadan kullanılabilirler. Kumaş seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktada şemsiyelerin kullanım alanıdır. Örneğin, doğaya yakın yerlerde kullanılacaksa sarı ve türevleri tercih edilmemelidir çünkü bu renkler arıları ve böcekleri çeker.

Şemsiye Kumaşı Özellikleri – Şemsiye Kumaşı Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şemsiye temizliği ve kullanım süresinin uzatılması için öncelikle şemsiye kumaşı özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Şemsiyeler muhafaza edilirken havalı poşet ya da naylon poşet kullanılmalıdır. Böylece hem renkleri korunur hem de yıpranmaları engellenir. Şemsiyeler geceleri kapalı olmalı, mümkünse kumaşları sadece kullanılırken takılmalıdır. Şemsiye kumaşlarının temizliği yapılırken sıcak su kullanılmamalı, ılık ya da soğuk su kullanılmalıdır. Şemsiyeler depoya, temizlenerek ve dik olarak kaldırılmalıdır. Rüzgârlı havalara özellikle dikkat edilmeli, tekrar kullanımda estetik bir görünüm elde edilebilmesi için şemsiye kumaşları gövdeye eşit şekilde sarılmalıdır.